Varginantys galvos skausmai. Kaip kineziterapija gali padėti?
Straipsnyje pateikiamos dažniausiai pasitaikančių galvos skausmų gydymas pasitelkiant kineziterapiją bei Mulligan sąnarių mobilizacijos technikas. Remiantis mokslu, taikant šias dvi metodikas galima stipriai sumažinti galvos skausmus, jų intensyvumą, trukmę ir dažnumą.
Ričardas Morač
9/30/20245 min read
Galvos skausmas yra labai dažna būklė, kurią dauguma žmonių patiria daug kartų per savo gyvenimą. Tai yra daugiausiai paplitusi skausmo forma pasaulyje, kuri dažnai apibūdinama kaip pulsuojantis, aštrus, nuolatinis ar bukas skausmas skirtingose galvos srityse. Nors dauguma galvos skausmų nėra pavojingi, tačiau tam tikri galvos skausmai gali būti rimtesnės problemos priežastimi. Pagal skausmo pobūdį ir skaudančią vietą galima diferencijuoti, koks galvos skausmo tipas yra pasireiškęs.
Galvos skausmai yra klasifikuojami į dvi gupes: pirminiai ir antriniai galvos skausmai. Pirminiai galvos skausmai prasideda dėl tos smegenų dalies, kuri perduoda skausmą, atsako. Tai labai dažnai nėra didesnės problemos dalis ir šiam skausmui gydyti ir suvaldyti pakanka konservatyvaus gydymo. Antriniai galvos skausmai yra pavojingesni, kadangi galvos skausmas atsiranda jau kaip pasekmė, kurią gali sukelti dehidratacija, infekcinės ar kraujagyslių ligos.
Galvos skausmų tipai:
Įtampos galvos skausmai (dažniausiai galvos skausmo tipas);
Cervikogeniniai galvos skausmai;
Migreniniai galvos skausmai;
Klasteriniai galvos skausmai.
Įtampos galvos skausmas yra dažniausiai pasitaikanti rūšis. Dažniau jis yra epizodinis, bet kartais gali būti ir ilgesnis. Susiprėja esant stresui, galva skauda labiau esant didesnei kaklo, pečių juostos ar žandikaulio raumenų įtampai. Dėl įtampos sumažėja kaklo judesių amplitudės, raumenų jėga.
Cervikogeninis galvos skausmas pasireiškia kaip vienpusis skausmas, kuris prasideda kakle ir yra susijęs su kaulinėmis struktūromis arba minkštaisiais kaklo audiniais. Tai lėtinis ir pasikartojantis galvos skausmas, kuris dažniausiai prasideda po kaklo judesių. Paprastai jį lydi ir sumažėjusios kaklo judesių amplitudės. Patofiziologinis mechanizmas, kuriuo grindžiama ši būklė, yra susijęs su skausmu, o šiuo metu priimta teorija teigia, kad viršutinės stuburo struktūros, kurias aprūpina pirmieji trys stuburo nervai (C0/C1/C2) , gali nukreipti skausmą ties akiduobėmis, pakaušiu ir smilkinio sritimis. Skausmas yra lokalus ir neplintantis, kaklas jaučiasi "užstingęs".
Migreniniai galvos skausmai yra kur kas daugiau nei tik galvos skausmas sukeltas dėl kaklo judesių ar laikysenos. Jie daug dažniau pasitaiko moterims (18 %) nei vyrams (6 %). Tai gali sukelti sekinantį, pulsuojantį, vienpusį galvos skausmą kuris gali tęstis nuo 4 val. net iki 3 parų, dėl kurio kelias dienas galite gulėti lovoje. Fizinis aktyvumas, šviesos, garsai, stresas ir kiti veiksniai gali sukelti tokius simptomus kaip nuovargis, pykinimas, regėjimo pokyčiai, dirglumas ir t.t. Kartais migreniniai galvos skausmai yra lydimi vertigo jausmu, pablogėjusia koordinacija ir pusiausvyra. Kai kurie tyrimai rodo, kad Manualinė terapija/kaklo sąnarių mobilizacija gali padėti sumažinti migreninio skausmo priepolius trumpuoju periodu, kaip ir kai kurie medikamentiniai vaistai. Taip pat pusiausvyros ir koordinacijos lavinimas, kaklo judesio amplitudžių gerinimas ir laipsniškas jėgos didinimas taip pat prisideda prie mažiau skausmingų migreninių galvos skausmų priepuolių.
Klasteriniai galvos skausmai sukelia stiprų, aštrų ar deginantį vienpusį galvos skausmą. Šie galvos skausmai paprastai trunka mažiausiai 30 minučių ir kartojasi kelis kartus per dieną. Jie linkę laikytis tam tikro šablono, dažnai pasirodo kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Galvos skausmai gali trukti kelis mėnesius, kol jie sustoja. Tai rečiausias galvos skausmas, pasitaikantis mažiau nei 0.5% populiacijos, skausmas dažnai pasireiškia aplink vieną akį, nukrenta akies vokas, dažnas akies ašarojimas, užgulusi nosis. Gali būti lengvai sumaišomas su migreniniu skausmu. Šio skausmo metu nerekomenduojama gulėti ar pilnai atsipalaiduoti, fizinis aktyvumas padeda šiek tiek sumažinti skausmo priepuolį. Šio tipo skausmas gydomas medikamentais bei paciento edukacija, kaip išvengti veiksnių, kurie provokuoja tokius galvos skausmus.
Kaip Mulligan manualinė terapija ir kineziterapija gali padėti suvaldyti galvos skausmus?
Viskas prasideda nuo kineziterapeuto ištyrimo, kurio metu yra įvertinama ne tik kaklo, bet ir pečių juostos, krutininės stuburo dalies paslankumas, raumenų tonusas, elastingumas, raumenų jėga ir ištvermė, įvertinami konkretūs judesiai, kurie sukelia diskomfortą ir provokuoja skausmą. Ištyrimas yra būtinas, kadangi padeda išsiaiškinti galvos skausmo tipą.
Mulligan manualinė terapija yra išskirtinė tuo, kad jos poveikis jaučiamas iš karto. Teisingai atliekant manipuliacijas, skausmas labai dažnai stipriai sumažėja arba net visai dingsta, pagerėja judesio kokybė, padidėja judesio amplitudė, raumeys ištempiami ir sutraukiami optimaliose padėtyse, pagerėja vietinė kraujotaka - visa tai prisideda prie prie kaklo funkcijos atstatymo bei galvos skausmo sumažinimo. Moksliniai tyrimai rodo, kad Mulligan manualinė terapija yra labai efektyvi gydant cervikogeninius ir galvos įtampos skausmus, bei kai kuriais atvejais gali padėti ir žmonėms su migreniais galvos skausmais.
Taip pat ši metodika yra unikali tuo, kad pacientas gali savarankiškai ir saugiai atlikti manipuliacijas namuose pasikonsultavęs su kineziterapeutu. Svarbu suprasti, kad manualinė terapija veikia labiau kaip nuskausminimo priemonė ir sukuria laiko tarpą, per kurį būtinai turime įtraukti aktyvių judesių arba pratimų, kurie gerintų judesių amplitudes, didintų jėgą ir jėgos ištvermę, gerintų elastingumą ir kt. Taikant tokį gydymą galime tikėtis puikių ilgalaikių rezultatų. Pasak 2024 mokslinės publikacijos [Saptune, Bedekar 2024] šių abiejų metodikų taikymas žmonėms su cervikogeniniais galvos skausmais sumažino galvos skausmų dažnį, intensyvumą ir trukmę, pagerėjo su galvos skausmu susijusi negalia, padidėjo viršutinės stuburo dalies judesių amplitudės bei pacientų pasitenkinimas.
Pavyzdinės sąnarių mobilizacijos
Satpute, Kiran & Nilima, Bedekar & Hall, Toby. (2021). Effectiveness of Mulligan manual therapy over exercise on headache frequency, intensity and disability for patients with migraine, tension-type headache and cervicogenic headache – a protocol of a pragmatic randomized controlled trial. BMC Musculoskeletal Disorders. 22. 10.1186/s12891-021-04105-y.
Naudota literatūra
Amin FM, Aristeidou S, Baraldi C, Czapinska-Ciepiela EK, Ariadni DD, Di Lenola D, Fenech C, Kampouris K, Karagiorgis G, Braschinsky M, Linde M; European Headache Federation School of Advanced Studies (EHF-SAS). The association between migraine and physical exercise. J Headache Pain. 2018 Sep 10;19(1):83.
Chaibi A, Tuchin PJ, Russell MB. Manual therapies for migraine: a systematic review. J Headache Pain. 2011 Apr;12(2):127-33. doi: 10.1007/s10194-011-0296-6. Epub 2011 Feb 5. PMID: 21298314; PMCID: PMC3072494.
Satpute K, Bedekar N, Hall T. Effectiveness of Mulligan manual therapy over exercise on headache frequency, intensity and disability for patients with migraine, tension-type headache and cervicogenic headache - a protocol of a pragmatic randomized controlled trial. BMC Musculoskelet Disord. 2021 Mar 3;22(1):243.Aguilar-Shea AL, Membrilla Md JA, Diaz-de-Teran J. Migraine review for general practice. Aten Primaria. 2022 Feb;54(2):102208. doi: 10.1016/j.aprim.2021.102208. Epub 2021 Nov 16.
Hainer BL, Matheson EM. Approach to acute headache in adults. Am Fam Physician. 2013 May 15;87(10):682-7.
Al Khalili Y, Ly N, Murphy PB. Cervicogenic Headache. 2022 Oct 3. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan–.
Bini P, Hohenschurz-Schmidt D, Masullo V, Pitt D, Draper-Rodi J. The effectiveness of manual and exercise therapy on headache intensity and frequency among patients with cervicogenic headache: a systematic review and meta-analysis. Chiropr Man Therap. 2022 Nov 23;30(1):49.
Kiran Satpute, Nilima Bedekar, Toby Hall,
Mulligan manual therapy added to exercise improves headache frequency, intensity and disability more than exercise alone in people with cervicogenic headache: a randomised trial, Journal of Physiotherapy, Volume 70, Issue 3, 2024, Pages 224-233, ISSN 1836-9553
Darabaneanu S, Overath CH, Rubin D, Lüthje S, Sye W, Niederberger U, Gerber WD, Weisser B. Aerobic exercise as a therapy option for migraine: a pilot study. Int J Sports Med. 2011 Jun;32(6):455-60.
Specialistai, taikantys Mulligan terapiją:
Ričardas Morač
kineziterapeutas
Ieva Morač
kineziterapeutė
Parašykite mums
Adresas
Lvivo g. 13, Vilnius
Kineziterapijos klinika "Noriu judėti", MB
Įmonės kodas: 306084086
Atsiskaitomoji sąskaita:
LT807300010172368004 , Swedbank
+37062540600
noriujudeti@gmail.com