Kodėl svarbu reguliariai vertinti vaikų ir paauglių laikyseną?
Vaiko laikysenos vertinimas yra būtinas norint išvengti stuburo deformacijų, tokių kaip skoliozė, kurios gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų. Sužinokite, kaip reguliarus laikysenos vertinimas ir tinkama kineziterapija gali padėti užtikrinti sveiką stuburo vystymąsi.
Ričardas Morač
8/27/20242 min read
Vaikų ir paauglių laikyseną būtina reguliariai vertinti, ypač intensyvaus augimo laikotarpiais – nuo 5 iki 13 metų, kai vaikai sparčiai auga, o ypač tarp 10 ir 14 metų, kai dažniausiai vyksta didžiausias augimo šuolis. Vertinti paprastai pakanka kartą per metus, tačiau jei yra kitų rizikos veiksnių gali būti rekomenduojama ir dažniau. Šiuo metu formuojasi vaiko raumenynas ir skeletas, todėl stuburas yra ypatingai jautrus deformacijoms, tokioms kaip skoliozė, padidėjusi kifozė, lordozė ar natūralių stuburo linkių suplokštėjimas. Tokios deformacijos gali ne tik pakeisti vaiko išvaizdą, bet ir sukelti rimtų sveikatos problemų – nuo nugaros skausmų iki kvėpavimo sutrikimų.
Laikysenos ir stuburo problemų vystymąsi lemia daug faktorių, tarp jų genetika, lytis (skoliozė dažniau pasireiškia mergaitėms), ankstyvoji judesių raida kūdikystėje ir t.t., tačiau svarbiausias veiksnys yra fizinis aktyvumas, arba jo stoka.
Visi vaikai be išimties turi būti fiziškai aktyvūs ir kuo įvairiau judėti. 1–4 metų vaikai turėtų būti aktyvūs bent 180 minučių per dieną, o 5–17 metų vaikai – bent 60 minučių per dieną (PSO rekomendacija). Iki 10 metų vaikams judėjimas neturi būti labai specifiškas – daug svarbiau yra įvairovė ir tai, kad dominuotų bendrieji judesiai, tokie kaip bėgimas, šokinėjimas, lipimas. Nuo 10 metų galima pasirinkti mėgstamą sporto šaką, kuri taps pagrindine fizine veikla, tačiau įvairus judėjimas vis tiek išlieka itin svarbus visapusiškam vystymuisi.
Jei vaikas jau susiduria su laikysenos problemomis ar besiformuojančiomis stuburo deformacijomis, svarbu suprasti, kad sportas nėra draudžiamas, bet jis negydo problemos. Tokiu atveju būtina kreiptis į specialistus – ortopedą bei kineziterapeutą. Kineziterapijos metu pritaikomos įvairios metodikos, pvz., Schroth terapija, kurios efektyviai stabdo problemos progresavimą, sprendžia su stuburo deformacijomis susijusias problemas bei gerina laikyseną.
Svarbu pabrėžti, kad kuo anksčiau pastebimi net ir nedideli pokyčiai, tuo greičiau ir efektyviau galima imtis veiksmų, o tai leidžia pasiekti geresnių rezultatų. Deja, dažnai tokios problemos pražiūrimos, nes tai dažniausiai yra sveiki vaikai, kurie dažnai neturi jokių nusiskundimų. Todėl rekomenduojama kasmet vertinti visų vaikų laikyseną, o pastebėjus problemas ar galimas rizikas, nedelsiant imtis veiksmų.
Be to, labai svarbu pasirinkti specialistą, kuris ne tik puikiai išmano įvairias metodikas, bet ir sugeba atrasti ryšį su vaiku. Laikysenos koregavimas paprastai yra ilgas procesas, todėl reikia išlaikyti nuoseklumą bei motyvaciją. Suradus specialistą, su kuriuo vaikui malonu dirbti, gydymo procesas tampa efektyvesnis.
Net išsprendus laikysenos problemas, prevencija neturėtų būti pamiršta. Fizinė veikla turi išlikti nuolatinė gyvenimo dalis, užtikrinanti ilgalaikę stuburo sveikatą ir gerą laikyseną.
Registruokitės į vaiko laikysenos vertinimą:
Ričardas Morač
kineziterapeutas
Ieva Morač
kineziterapeutė
Parašykite mums
Adresas
Lvivo g. 13, Vilnius
Kineziterapijos klinika "Noriu judėti", MB
Įmonės kodas: 306084086
Atsiskaitomoji sąskaita:
LT807300010172368004 , Swedbank
+37062540600
noriujudeti@gmail.com